JAK CHRONIĆ DZIECKO PRZED ZANIECZYSZCZENIAMI POWIETRZA?
Przy dzieciach musimy zwrócić szczególną uwagę na jakość powietrza zarówno w naszym domu jak i na zewnątrz. Dzieci, obok osób w podeszłym wieku i osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego, czy układu krążenia, należą do tych grup, w przypadku których zanieczyszczenia powietrza mają najbardziej negatywny wpływ na zdrowie. Przyczyną tego jest jeszcze nie w pełni rozwinięty u dzieci układ oddechowy, który charakteryzuje się większą wentylacją minutową niż układ oddechowy u dorosłych. Oznacza to, że dziecko w odniesieniu do masy ciała, wdycha więcej powietrza i tym samym przyjmuje do organizmu więcej zanieczyszczeń. Konsekwencją tego są między innymi choroby dróg oddechowych, w tym astma oskrzelowa, ale także alergie.
Co zrobić, żeby temu zapobiec?
Zacznij dzień od sprawdzenia jakości powietrza!
Możesz to zrobić na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub w aplikacji mobilnej „Jakość powietrza w Polsce”.
W domu
- Zapewnij dziecku atrakcje w domu i ogranicz jego wyjścia do minimum.
- Zrezygnuj z wietrzenia mieszkania, gdy zanieczyszczenie na zewnątrz jest na wysokim poziomie
- Zapewnij Twojemu dziecku zdrową dietę bogatą w witaminy A, C, E oraz selen, które skutecznie walczą z wolnymi rodnikami do których powstania przyczyniają się zanieczyszczenia.
- Dbaj o regularne nawilżenie gardła, a po powrocie do domu przepłucz usta dziecku wodą a nos roztworem z solą morską.
- Pamiętaj, w domu przy dziecku obowiązuję całkowity zakaz palenia.
- Zapewnij dziecku czyste powietrze każdego dnia dzięki oczyszczaczowi Electrolux Pure A9.
Aby uchronić je przed bakteriami, wirusami i alergenami warto wyposażyć oczyszczacz w filtr Electrolux CARE, który zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób i reakcji alergicznych u Twojej pociechy.
Na zewnątrz
- Zachęcaj dziecko do oddychania nosem, który naturalnie filtruje powietrze.
- Unikaj terenów zlokalizowanych w pobliżu czy osiedli mieszkaniowych, na których intensywnie spalane są paliwa stałe (węgiel, drewno).
- Jak najmniej czasu spędzaj z dzieckiem w samochodzie, zwłaszcza w warunkach zatorów komunikacyjnych. Poziom zanieczyszczeń wewnątrz auta może być wyższy niż na zewnątrz.
- Załóż dziecku maskę wyposażoną w filtr HEPA (ze względu na zwiększone opory oddychania unikaj tego rozwiązania w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym, zaś w przypadku dzieci w wieku wczesnoszkolnym skonsultuj się z lekarzem).
Badania przeprowadzone w 2015 roku, w których zbadano wpływ wentylacji oraz temperatury w klasie na wyniki testów, udowodniły, że zanieczyszczone powietrze może wpływać na koncentrację dzieci, ich pamięć, a nawet na gorsze wyniki z egzaminów. *
Dlatego w obecnej sytuacji, gdy większość dzieci uczy się zdalnie, należy zwrócić jeszcze większą uwagę na jakość powietrza w naszym domu.
Jak dbać o jakość powietrza w trosce o nasze dzieci radzi również dr hab. inż. Artur Badyda, profesor Politechniki Warszawskiej na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska.
* https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26317643/
"Dzieci należą do grup szczególnie wrażliwych na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, a narażenie na zanieczyszczenia może zaczynać się już w okresie prenatalnym. Zwykle mamy ograniczone możliwości wpływu na to jakiej jakości powietrzem oddychamy na zewnątrz. Tym bardziej powinniśmy zadbać o kształtowanie właściwej jakości powietrza we wnętrzach naszych domów i mieszkań. Jeśli ogrzewamy budynek paliwami stałymi (węglem czy drewnem) powinniśmy rozważyć przejście na bardziej ekologiczny sposób (gaz ziemny, gaz płynny, olej opałowy, energia elektryczna, a najlepiej odnawialne źródła energii).”
Przed zanieczyszczonym powietrzem powinien chronić się każdy, pamiętajmy jednak, by szczególną uwagę zwrócić na dzieci, ponieważ zanieczyszczenia wywołują najbardziej negatywne konsekwencje właśnie u nich. Starajmy się nie tylko chronić przed złej jakości powietrzem, ale róbmy wszystko, by nie przyczyniać się do jego zanieczyszczenia. Zapobieganie powstawaniu zanieczyszczeniom jest bowiem nie tylko mniej wymagające, ale również tańsze, aniżeli walka ze skutkami zanieczyszczenia.