Gratulujemy zakupu filtra marki Electrolux do mikroplastiku. To łatwe w użyciu akcesorium do pralki jest jednym z pierwszych kroków, który pozwoli Ci aktywnie dbać o naszą planetę.
Korzyści ze stosowania filtra do mikroplastiku
Mikroplastik to kawałki tworzywa sztucznego, o długości mniejszej niż 5 mm, pochodzące głównie z dwóch źródeł. Pierwotne mikrodrobiny plastiku, które są bezpośrednio uwalniane do środowiska w postaci małych cząstek. Wtórne mikrodrobiny plastiku, powstałe w wyniku rozpadu większych plastikowych przedmiotów czy elementów.
Podczas prania, odzież i tkaniny syntetyczne mogą uwalniać włókna mikroplastiku do ścieków. Innowacyjny filtr Electrolux pomaga wychwycić większość tych włókien, zanim dostaną się do kanalizacji.
Rozpoczęcie pracy
Faza pierwsza: Sprawdź zawartość pudełka
W opakowaniu filtra do mikroplastiku powinny znajdować się następujące elementy:
Faza druga: Wymagane narzędzia
Przygotuj niezbędne narzędzia, abyś mógł bezpiecznie zainstalować filtr do mikroplastiku. Do prawidłowego zainstalowania filtra będziesz potrzebować:
- Śrubokręt (z krzyżakową końcówką),
- Śrubokręt (z płaską końcówką),
- Rękawiczki,
- Miernik,
- Wiertarka (bit 6mm),
- Młotek,
- Ołówek,
- Poziomica.
Faza trzecia: Znajdź odpowiednią przestrzeń
Aby zapewnić bezpieczną i prawidłową eksploatację, filtr do mikroplastiku musi być zainstalowany na ścianie obok pralki. W celu uniknięcia wycieków, nie umieszczaj go bezpośrednio nad pralką. Zamiast tego zainstaluj filtr około 110 cm nad poziomem podłogi po lewej lub prawej stronie pralki.
Więcej szczegółów i informacji dotyczących bezpieczeństwa możesz znaleźć w instrukcji obsługi dołączonej do opakowania.
Faza czwarta: Instalacja
Teraz jesteś gotowy do zainstalowania filtra do mikroplastiku.
Krok 1
Za pomocą śrubokręta z płaską końcówką wyjmij filtr z opakowania, a następnie wyjmij wspornik ścienny z filtra do mikroplastiku.
Krok 2
Pozycja filtra musi być zgodna ze wskazówkami zawartymi w krokach 2a i 2b:
Krok 2a:
Ustaw wspornik ścienny na odpowiedniej wysokości, mierząc 110 cm* od góry wspornika ściennego do podłogi (lub cokołu).
*Dopuszczalna tolerancja w pozycji wysokości filtra wynosi +/- 5 cm.
- Przed umieszczeniem wspornika ściennego sprawdź, gdzie jest punkt odpływu. Filtr do mikroplastiku wyposażony jest w jeden wąż odpływowy o długości 100 cm.
- Przed ustawieniem wspornika ściennego upewnij się, że nad filtrem do mikroplastiku jest wystarczająco dużo miejsca. Wymagane jest co najmniej 40 cm wolnej wolnej przestrzeni nad nim, aby można było wyjąć i włożyć wkład.
Krok 2b:
Przygotowując trzy punkty do wywiercenia, upewnij się za pomocą narzędzia do poziomowania, że wspornik ścienny jest właściwie wyrównany.
Krok 3
Wiercenie otworów w ścianie i zakładanie kotew.
OSTRZEŻENIE! Przed wierceniem w ścianie upewnij się, że za ścianą, przez którą przewiercasz, nie znajdują się żadne rury wodne ani przewody elektryczne. Zalecane wiertło to ф 6mm. W opakowaniu filtra znajdziesz trzy śruby i plastikowe kotwy, które pomagają prawidłowo zainstalować filtr. Elementy dostarczone do instalacji filtra, są odpowiednie do ścian wykonanych z cegieł.
OSTRZEŻENIE! Jeśli Twoja ściana jest wykonana z innego materiału niż cegła, upewnij się, że wybrałeś odpowiednią kotwę i wkręty, które zapewnią Ci bezpieczny i skuteczny montaż.
Krok 4
Zamontuj wspornik ścienny za pomocą dostarczonych śrub i plastikowych kotew. Upewnij się, że jest stabilny i odpowiednio ustawiony.
Krok 5
Weź rury, kołnierze i korpus filtra do mikroplastiku. Umieść kołnierze na rurach i podłącz rury do korpusu filtra zgodnie ze wskazaniami IN/OUT z tyłu korpusu filtra:
IN: rura wychodząca z pralki do filtra.
OUT: rura (dołączona do filtra) prowadząca do odpływu.
OSTRZEŻENIE! Przed podłączeniem rury drenażowej do akcesorium zewnętrznego/ filtra do mikroplastiku upewnij się, że pralka jest WYŁĄCZONA i odłączona od gniazdka elektrycznego.
Dokręć kołnierze śrubokrętem. W celu poprawnego wykonania połączenia należy zastosować kołnierze. Postępuj dokładnie zgodnie z instrukcjami, aby zapewnić prawidłowe położenie obroży.
Podczas korzystania ze śrubokręta uważaj, aby nie uszkodzić korpusu filtra ani rur.
Krok 6
Postępując zgodnie z ruchem pokazanym na rysunku, przymocuj korpus do wspornika ściennego. Zwróć uwagę czy usłyszysz „kliknięcie”, które potwierdzi, że korpus jest prawidłowo przymocowany do wspornika ściennego.
Teraz, gdy już masz swój filtr do mikroplastiku gotowy do pracy, przejdźmy przez kilka prostych kroków, które mają na celu doprowadzenie do tego by działał jak najlepiej.
Konserwacja i czyszczenie filtra Electrolux do mikroplastiku.
Filtr do mikroplastiku jest łatwym w użyciu akcesorium i wspaniałym krokiem w kierunku aktywnego dbania o naszą planetę. Z niewielką pomocą z Twojej strony może wykonywać on swoją pracę polegającą na przechwytywaniu włókien mikroplastiku uwalnianych z tkanin syntetycznych.
Jak zapewnić najlepsze działanie filtra Electrolux do mikroplastiku?
Gdy filtr będzie pełny, wskaźnik na pokrywie zmieni kolor na czerwony, informując o konieczności wyczyszczenia wkładu.
Ważne: pełny filtr nie przerwie cyklu pracy, zamiast tego pozwoli wodzie ominąć filtr. W takiej sytuacji nie zbierze on więcej włókien mikroplastiku, dopóki go nie wyczyścisz.
Czyszczenie filtra i utylizacja mikroplastiku
Krok 1 – Otwieranie filtra
Otwórz filtr, obracając pokrywę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, od symbolu blokady do symbolu odblokowania (widoczne są z przodu obudowy filtra, jak pokazano na rysunku 2) i podnieś pokrywę.
Krok 2 – Przygotowanie do czyszczenia wkładu
Zanim rozpoczniesz czyszczenia wkładu pamiętaj, że może być on pełen wody oraz zanieczyszczeń. Sugerujemy użycie wiadra lub małego plastikowego pojemnika, który pomoże w utrzymaniu porządku.
Krok 3 – Czyszczenie wkładu
Po umieszczeniu wkładu w pojemniku, użyj dostarczonej z filtrem szczoteczki. Ruchami szczotkowania w górę i w dół usuń jak najwięcej włókien, które znajdują się we wkładzie. Możesz również użyć ręcznika papierowego, aby zebrać jak najwięcej zanieczyszczeń.
Krok 4 – Utylizacja odpadów
Aby nadal używać filtra w sposób przyjazny dla środowiska, unikaj stosowania wody do czyszczenia lub zanurzania go pod wodą. Zamiast tego wyrzuć zebrane odpady do wyznaczonego kosza na śmieci. Gdy wkład jest pusty, usuń brud z wnętrza wkładu i wyrzuć go do kosza na śmieci.
WAŻNE! Odpady zbierane przez wkład zawierają mikroplastik, resztki mikrowłókien, resztki detergentów i brud. MUSI być wyrzucany do pojemnika na suche odpady.
Krok 5 – Ponowne podłączenie osłony
Przed ponownym podłączeniem osłony wkładu należy wyzerować pokrętło i usunąć wodę z osłony. Przytrzymaj pokrywę, obróć ją jak na rysunku i upewnij się, że cała woda została spuszczona do oddzielnego pojemnika. Po założeniu pokrywy na filtr tarcza wskaźnika nie powinna wskazywać już koloru czerwonego.
Krok 6 – Ponowne podłączenie wkładu
Aby ponownie podłączyć wkład:
1. Włóż wkład.
2. Przytrzymaj wkład jedną ręką, a drugą obróć pokrywę zgodnie z ruchem wskazówek zegara – od symbolu odblokowania do symbolu blokady.
Krok 7 – Zamknięcie filtra
1. Włóż wkład z pokrywą do wnętrza obudowy filtra.
2. Obróć pokrywę zgodnie z ruchem wskazówek zegara – od symbolu odblokowania do symbolu blokady.