W trakcie pieczenia w komorze piekarnika osadzać się mogą resztki jedzenie oraz rozpryskujący się tłuszcz. Po podgrzaniu i ugotowaniu, zarówno sól, ocet, kwas owocowy, jak i silnie zasadowe warzywa wydzielają opary, które odkładają się na powierzchniach wewnątrz piekarnika, takich jak emalia, szklane panele i akcesoria. Czyszczenie wnętrza i regularne odkamienianie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego działania urządzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć czym umyć piekarnik, zapoznaj się z resztą artykułu.
Jakie są skuteczne sposoby wyczyszczenia przypalonego wnętrza piekarnika
Najczęstsze zabrudzenia ścianek piekarnika to przypalony tłuszcz oraz resztki żywności. Sposób ich usunięcia zależy od rodzaju oraz stopnia uporczywości. Zalecamy używanie miękkich ściereczek lub gąbek. Nie używaj środków żrących oraz mikrocząsteczkami, które mogą porysować komorę lub akcesoria,
Dokładny opis procedury wyczyszczenia brudnego piekarnika umieszczony jest w jego instrukcji obsługi. Poniżej znajdziesz ogólne wskazówki dotyczące czyszczenia:
- Czyść komorę po każdym użyciu. Nagromadzenie się tłuszczu lub innych zabrudzeń może doprowadzić do pożaru.
- Nie pozostawiaj gotowych potraw w urządzeniu na dłużej niż 20 minut. Po każdym użyciu przetrzyj piekarnik ściereczką z mikrofibry w celu usunięcia nadmiaru wilgoci.
- Po każdym użyciu wyczyść wszystkie akcesoria (blachy, prowadnice) i osusz je. Do czyszczenia należy używaj ściereczki zwilżonej ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, np. z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Nie myj akcesoriów w zmywarce.
- Przód urządzenia możesz wyczyścić ściereczką z mikrofibry zwilżoną mieszanką ciepłej wody z łagodnym detergentem.
- Użyj roztworu czyszczącego, aby oczyścić metalowe powierzchnie obudowy. Zalecamy korzystanie ze specjalnego detergentu.
- Korzystaj z wbudowanych funkcji czyszczenia komory. Dowiesz się więcej o nich w dalszej części artykułu.
Ważne! Nie używaj myjek stalowych, kwasów ani produktów ściernych, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię. Panel sterowania piekarnika możesz czyścić stosując się do tych samych zaleceń.
Czyszczenie przypalonego piekarnika przy pomocy domowych sposobów
Domowe metody czyszczenia piekarnika mogą sprawdzać się do usuwania lekkich oraz średnio zabrudzeń. W poradnikach znajdziesz różne pomysły na wyczyszczenie piekarnika przy użyciu naturalnych środków. Niewątpliwymi zaletami tych metod jest ich przyjazność dla środowiska oraz niski koszt. Pamiętaj, że nie wszystkie domowe metody czyszczenia są odpowiednie do wszystkich piekarników. Kluczowym czynnikiem jest zamontowany system czyszczenia, sprawdź instrukcję obsługi swojego urządzenia, aby poznać zalecane metody usuwania brudu.
Poniżej znajdziesz wskazówki odnośnie czyszczenia piekarników parowych, które nie są wyposażone w szufladę na wodę.
Procedura czyszczenia ma na celu usunięcie osadu z kamienia z wnęki komory po zakończeniu pieczenia parowego. Zaleca się przeprowadzanie procedury czyszczenia co najmniej po każdych 5-10 cyklach działania funkcji PlusSteam:
- Nalej 250 ml białego octu do wnęki komory w dolnej części piekarnika. Użyj octu maks. 6%, bez dodatku ziół.
- Zostaw ocet w temperaturze pokojowej na 30 minut, aby rozpuścił osad z kamienia.
- Oczyść wnękę za pomocą ciepłej wody i miękkiej wilgotnej szmatki.
Środki chemiczne i preparaty do czyszczenia bardzo zabrudzonego piekarnika
Uporczywe zabrudzenia możesz usunąć za pomocą specjalnego środka do czyszczenia piekarników OVEN & MICROVAWE CARE.
Preparat do czyszczenia piekarników i mikrofali usuwa nawet najbardziej uporczywe tłuste plamy z urządzeń. Idealnie nadaje się do usunięcia przypalonych resztek żywności z komory. Skutecznie usuwa plamy i jednocześnie jest delikatny dla powierzchni, dzięki czemu urządzenia dłużej wyglądają jak nowe. Jest bardzo prosty w użyciu, wystarczy spryskać produkt na wnętrze wyłączonego piekarnika, pozostawić na kilka minut, aby rozpuścić zanieczyszczenia, przetrzeć za pomocą gąbki, ręcznika papierowego lub szmatki i na koniec dokładnie spłukać pozostałości.
Pamiętaj, że większość piekarników posiada specjalne systemy czyszczenia, takie jak kataliza czy piroliza, przez które w komorze mogą znajdować się elementy, który nie można czyścić za pomocą detergentów i gąbek. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym czyścić swoje urządzenie, sprawdź zapisy znajdujące się w instrukcji obsługi.
Piekarniki, które czyszczą się same: katalityczne, czyszczenie parowe, itp.
Czyszczenie katalityczne
Wybrane modele piekarników posiadają wkłady katalityczne, które ułatwiają czyszczenie piekarnika. Powłoka ta pochłania zabrudzenia i tłuszcz, który rozpuszcza się, gdy piekarnik nagrzeje komorę do bardzo wysokiej temperatury 250 stopni Celsjusza. Niektóre modele posiadające te rozwiązanie mają panele na bokach i tylnej ścianie komory, podczas gdy inne mają jedynie tylny. Powłoka katalityczna jest w dotyku podobna do papieru ściernego, a jedzenie podczas podgrzewania nie przykleja się do niej. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie utrzymać piekarnik w czystości.
Więcej o funkcji czyszczenia katalitycznego dowiesz się z artykułu.
Piekarniki z funkcją czyszczenia katalitycznego znajdziesz na naszej stronie.
Czyszczenie pirolityczne
Czyszczenie pirolityczne to bardzo skuteczny program czyszczenia, który pozwala po skończonym cyklu po prostu zmieść brud i popiół. Po włączeniu piekarnik nagrzewa się do temperatury 500 stopni Celsjusza i zamienia brud, tłuszcz i resztki jedzenia w popiół, który po ostygnięciu piekarnika możesz bez wysiłku zetrzeć. Proces czyszczenia trwa od 1 do 3 godzin, w zależności od wybranego programu czyszczenia. Program czyszczenia pirolitycznego może być używany za każdym razem, gdy piekarnik wymaga gruntownego czyszczenia.
Więcej o funkcji czyszczenia pirolitycznego dowiesz się z artykułu.
Piekarniki z funkcją czyszczenia pirolitycznego znajdziesz na naszej stronie.
Czyszczenie parowe
Czyszczenie parowe to funkcja czyszczenia wspomaganego parą, w którą wyposażone są nasze piekarniki parowe. Wilgotne powietrze zmiękcza resztki jedzenia, osady tłuszczu i pozostałości zaschniętych zabrudzeń, ułatwiając tym samym utrzymanie piekarnika w czystości. Istnieją dwa różne systemy czyszczenia parowego, w zależności od potrzeb - czyszczenie lekkie lub czyszczenie intensywne.
Więcej o funkcji czyszczenia parowego dowiesz się z artykułu.
Piekarniki z funkcją czyszczenia parowego znajdziesz na naszej stronie.
Co jeśli piekarnik nie daje się doczyścić?
Brak regularnej konserwacji piekarnika i jego akcesoria może spowodować trwałe odbarwienia, a nawet uszkodzenia.
Ważne! Normalnym zjawiskiem na panelach katalitycznych, dostępnych w wybranych piekarnika, są odbarwienia oraz plamy, które się na nich pojawiają. Nie próbuj ich zmywać, nie szoruj, ani nie spryskuj detergentem. Odbarwienia na panelach katalitycznych nie wpływają na ich funkcjonalność.
Uszkodzone akcesoria, takie jak blachy, internetowym, prowadnice, możesz wymienić. Oryginalne akcesoria do swojego piekarnika znajdziesz w naszym sklepie internetowym.
Porady i wskazówki dotyczące czyszczenia piekarnika
Częstotliwość czyszczenia piekarnika zależy od intensywności jego użytkowania. Jeżeli jest używany codziennie, zaleca się jego czyszczenie co najmniej raz w tygodniu. Jeżeli natomiast jest używany rzadziej, wystarczy go wyczyścić raz na miesiąc. Ważne jest jednak, aby regularnie usuwać resztki jedzenia, które mogą przypalić się podczas kolejnego użycia piekarnika.
Utrzymanie piekarnika w czystości nie jest trudne, jeżeli stosuje się kilka prostych zasad. Po pierwsze, należy unikać przypaleń, nie pozostawiając jedzenia w piekarniku na dłużej niż jest to konieczne. Po drugie, należy regularnie usuwać resztki, które mogą przypalić się podczas kolejnego użycia. Po trzecie, warto korzystać z blachy do pieczenia, która chroni dno przed zanieczyszczeniem.
Szorowanie piekarnika wymaga pewnej ostrożności, aby nie uszkodzić jego powierzchni. Należy unikać używania szorstkich gąbek czy druciaków, które mogą porysować powierzchnię. Zamiast tego, warto korzystać z miękkiej szmatki lub ściereczki. Jeżeli zabrudzenia są silne, można użyć specjalistycznych środków do czyszczenia piekarników.
W przypadku usterki piekarnika, najlepiej jeśli skontaktujesz z naszym Działem Obsługi Klienta, który pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie. Skontaktuj się z nami bezpośrednio pod numerem 22 749 61 00 (koszt zgodny z taryfą operatora). Możesz również skorzystać z formularza kontaktowego.