Standardowo do płyt indukcyjnych musi zostać doprowadzona odpowiednia ilość faz, w zależności od specyfikacji urządzenia, przewód neutralny oraz ochronny. Na szczęście, dzięki postępowi technologicznemu, na rynku pojawiły się płyty indukcyjne, które nie potrzebują uziemienia, oferując równocześnie wydajność i bezpieczeństwo. W tym artykule przyjrzymy się bliżej działaniu i zaletom płyt indukcyjnych, które nie wymagają podłączenia do uziemienia. Znajdziesz również korzyści wynikające z użytkowania tych płyt oraz czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego modelu dla swojej kuchni.
Kiedy podłączenie płyty indukcyjnej wymaga uziemienia?
Na rynku znajdziesz wiele płyt indukcyjnych, które wymagają podłączenia do instalacji siłowej wraz z uziemieniem. Takie urządzenie zawsze musi podłączać elektryk z uprawnieniami SEP do 1 kV, aby jego gwarancja był utrzymana.
Obwody elektryczne zastosowane w urządzenie wymagają zasilania odpowiednią ilością prądu w celu prawidłowej pracy. Maksymalny poziom poboru mocy przez niektóre płyty to nawet 11 0000 W, w związku z tym muszą one być stosownie zabezpieczone przez przepięciami i porażeniami. Stosuje się do tego rozwiązania izolacyjne oraz bezpieczniki.
Na tabliczce znamionowej płyty indukcyjnej, która wymaga podłączenia przewodu uziemiającego znajdziesz symbol I klasy ochronności elektrycznej
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o klasach ochronności elektrycznej, sprawdź ten artykuł.
Płyty indukcyjne, które podłączysz bez uziemienia
W ofercie Electrolux znajdziesz płyty indukcyjne, które nie wymają podłączenia do uziemienia. Dodatkowo jedne z nich jest dostosowane do podłączenia bezpośrednio do gniazdka za pomocą wtyczki.
W płytach indukcyjnych LIB60420CK, EIB60420CK, LIB60424CK zastosowaliśmy dodatkowe zabezpieczenia izolacyjne, dzięki czemu płyty uzyskały II klasę izolacji (Ochronności Urządzeń Elektrycznych). Rozwiązanie te gwarantuje odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa przeciwporażeniowego.
Urządzenia z II klasą izolacji charakteryzują się zastosowaniem izolacji wzmocnionej, która zapewnia zarówno ochronę przed dotykiem bezpośrednim, jak i pośrednim. Ponieważ zastosowana jest izolacja wzmocniona lub dodatkowa, to nie jest konieczne połączenie obudowy urządzenia z przewodem ochronnym uziemiającym.
Symbol II klasy izolacji, który znajdziesz na tabliczce znamionowej płyty niewymagającej podłączenia do uziemienia:
Poniżej znajdziesz te modele wraz z ich specyfikacją:
Płyty indukcyjne bez przewodu uziemiającego, które podłączysz do dwóch faz - EIB60420CK oraz LIB60420CK
Moc płyt [W]: 6900
Napięcie płyt / przyłącze: 220-240V/400V2N
Układ pól:
Płyty EIB60420CK oraz LIB60420CK podłączyć powinien elektryk z uprawnieniami SEP do 1 kV
Schemat instalacji, instrukcję obsługi oraz dokładne dane płyt znajdziesz na stronie urządzeń:
Płyta indukcyjna bez przewodu uziemiającego, którą podłączysz za pomocą wtyczki - LIB60424CK
Moc płyty [W]: 3600
Napięcie / przyłącze: 230 V 1N
Układ pól:
Płytę LIB60424CK podłączysz za pomocą wtyczki - jeśli przewód jest odłączony od płyty, musi go podłączyć elektryk.z uprawnieniami SEP do 1 kV.
Schemat instalacji, instrukcję obsługi oraz dokładne dane płyt znajdziesz na stronie urządzeń:
Brak przewodu ochronnego - sposoby podłączenia indukcji do instalacji elektrycznej?
Płyty indukcyjne bez przewodu uziemiającego, które podłączysz do dwóch faz - EIB60420CK oraz LIB60420CK
Obie płyty indukcyjne podłączysz nawet jeśli mieszkasz w domu, bloku czy kamienicy, gdzie nie doprowadzono przewodu uziemiającego. Kabel dołączony do urządzenia ma z jednej strony 4 żyły, które elektryk powinien podłączyć bezpośrednio do instalacji oraz z drugiej strony 3 żyły podłączane do płyty. Ze względu na maksymalny poziom mocy płyty EIB60420CK oraz LIB60420CK wymagają podłączenia do dwóch oddzielnych przewodów fazowych - dwie fazy o napięciu 230 V.
Schemat połączeń:
Płyta indukcyjna bez przewodu uziemiającego, którą podłączysz za pomocą wtyczki - LIB60424CK
Płytę indukcyjną LIB60424CK możesz podłączyć jedynie do instalacji jednofazowej za pomocą wtyczki. W zestawie z urządzeniem dostajesz przewód wyposażony we wtyczkę - w zależności od wersji może on być przypięty do płyty lub dostarczony luźno (w tym przypadku wymagana jest interwencja uprawnionego elektryka.
Schemat połączeń:
Jakie naczynia stosować na płycie indukcyjnej?
Patelnia Infi Wok jest jednym z nielicznych woków, który pozwala wykorzystać energooszczędną technologię indukcyjną do podgrzewania i smażenia. Innowacyjna podstawa umożliwia mieszanie w wygodny sposób smażonych potraw, a ciepło indukcyjne podgrzewa patelnię Wok szybciej niż kuchenka gazowa. Patelnia jest efektywna i funkcjonalnie skonstruowana. Dzięki specjalnej podstawie nie dotyka płyty, więc jej nie rysuje. Posiada możliwość dokładnego kontrolowania silnego źródła ciepła. Doskonale nadaje się do duszenia i gotowania na wolnym ogniu.
Zestaw Garnków Electrolux to trzyczęściowy zestaw naczyń. Składa się on z patelni (24 cm) oraz dwóch rondli (16 cm, 20 cm). Wszystko, czego potrzebujesz, aby przyrządzać pyszne potrawy. Korzyści Niezależnie od tego, czy używasz płyty indukcyjnej, promiennikowej, czy gazowej, nasze naczynia ze stali nierdzewnej są przystosowane do gotowania na każdej z nich. Naczynia oraz akcesoria do gotowania znajdziesz w naszym sklepie internetowym.
Oryginalne akcesoria i części do płyt indukcyjnych znajdziesz w naszym sklepie internetowy,