Problem
- Pralka nie podgrzewa wody i nie wyświetla kodu błędu
- Ubrania po praniu nie są ciepłe w dotyku
- Pralka nie grzeje wody.
- Woda nie jest nagrzewana podczas programu prania.
Dotyczy
- Pralki
- Pralko-suszarki
Rozwiązanie
W dzisiejszych czasach pralki stały się nieodłącznym elementem codziennego życia, ułatwiając nam pranie i oszczędzając cenny czas. Jednakże, jednym z powszechnych problemów, na które możesz natknąć się podczas korzystania z pralki, jest niewłaściwe lub niedziałające nagrzewanie wody. Temperatura wody odgrywa kluczową rolę w procesie prania, zapewniając skuteczne usuwanie plam i higieniczne efekty. W niniejszym artykule przyjrzymy się przyczynom problemów z grzaniem wody w pralkach, możliwym rozwiązaniom i poradom dotyczącym utrzymania pralki w pełnej sprawności.
Czy faktycznie pralka nie grzeje wody?
Najnowsze pralki wyposażone są w szereg systemów czuwających nad prawidłowym przebiegiem programu. Poniżej znajdziesz odpowiedź na kilka często przywoływanych zachowań, które podawane są jako oznaka awarii, a faktycznie świadczą jedynie o prawidłowości przebiegu cyklu prania.
Ubrania po wyjęciu z bębna są zimne
Wszystkie programy prania w pralkach są zaprojektowane w ten sposób, aby były najbardziej efektywny i bezpieczne dla pranej odzieży. W trakcie cyklu zmienia się ilość wody w bębnie, temperatura wody oraz ilość i tempo obrotów. Bez względu na to czy wybierze długi program, czy krótki to płukanie będzie odbywało się w zimnej wodzie, przykład poniżej:
jeśli ustawisz program Bawełna na 60 stopni Celsjusza to cykl płukania w tym programie nie będzie odbywała się przy użyciu wody o temperaturze 60 stopni Celsjusza, a w wodzie zimnej.
Ocenianie prawidłowości nagrzewania się wody na podstawie temperatury materiałów po zakończonym programie jest bezpodstawne. Ubrania przez kilka lub kilkanaście minut płukane są w zimnej wodzie, więc niemożliwe, aby po otwarciu bębna były ciepłe.
Szyba w drzwiach pralki nie jest ciepła
Temperatura wody w trakcie jednego programu zmienia się w zależności od fazy. Inną temperaturę woda będzie miała podczas fazy namaczania, inną podczas prania, a inna podczas płukania. Maksymalna temperatura, tj. tak która została wybrana na panelu sterowania pralki, osiągana tylko podczas fazy prania.
Oznacza to, że jeśli ustawisz temperaturę 40 stopni Celsjusza w programie Bawełna, to woda o temperaturze zbliżonej do 40 stopni Celsjusza będzie znajdowała się się w bębnie przez około 30 minut (program trwa około 2 h 30 minut).
Przez pozostały czas programu, temperatura wody jest niższa. Dodatkowo okno drzwi wykonane jest z grubego materiału, który powoli się nagrzewa. Ze względu na obydwa czynniki, okno drzwi przez większość czasu będzie zimne, a w niektórych programach przez cały okres. Zimne okno drzwi pralki nie oznacza awarii urządzenia.
Pralka wypuszcza zimną wodę
Jak zostało już wcześniej wspomniane, płukanie w pralkach odbywa się w zimnej wodzie. Podczas programu pralka wypuszcza kilkukrotnie, ale w większości przypadków tylko raz woda jest wypuszczana (pierwsze) w ramach innego cyklu, niż płukanie. Tylko wtedy temperatura wody jest wyższa.
Najłatwiej sprawdzić, czy temperaturę wody wtedy gdy wypuszczana jest jej większa ilość i w krótkim odstępie czasu - czyli podczas płukania.
Jak sprawdzić czy pralka grzeje wodę?
Jeśli chcesz upewnić się czy grzałka pralki działa prawidłowo to postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:
- Włącz pralkę
- Wybierz program Bawełna
- Ustaw maksymalną temperaturę, tj. 90 stopni Celsjusza
- Uruchom program
- Po około 40-50 minutach, dotknij okna drzwi - powinno być ciepłe.
W przypadku usterki grzałki pralki, układ elektroniczny powinien wykryć usterkę i wyświetlić odpowiedni kod błędu.
Zepsuta grzałka, moduł lub hydrostat. Co zrobić, gdy pralka nie podgrzewa wody?
Skontaktuj się z naszym Działem Obsługi Klienta pod numerem 22 749 61 00 (koszt połączenia według stawek Twojego operatora). Do zarejestrowania zgłoszenia potrzebne będą dane Twojego urządzenia, tj. numer PNC (Prod. No.) oraz numer seryjny - dane te znajdziesz na tabliczce znamionowej urządzenia. Jeśli Twoje urządzenie jest objęte gwarancją, przygotuj dokładną datę zakupu.
Jeśli Twoja pralka nie jest już objęta gwarancją to możesz skorzystać z usługi Stały Koszt Naprawy (SKN). Usługa SKN to jedna, stała opłata za naprawę bez względu na rodzaj awarii, którą możesz wykupić nawet dla 8-letnich urządzeń. Zgłoszenia realizują autoryzowane serwisy z wykorzystaniem oryginalne części. W celu poznania szczegółów oferty cenowej skontaktuj się z naszą Infolinią pod numerem 22 749 61 00 (koszt połączenia według stawek Twojego operatora).
Brak ciepłej wody w pralce. Najczęstsze przyczyny i jak im zapobiegać?
- Pamiętaj, że prawidłowe działanie i konserwacja pralki są ze sobą powiązane. Brak odpowiedniego czyszczenia urządzenia może doprowadzić do problemów z pobieraniem i wypuszczaniem wody, dozowaniem detergentów, a także na nieprawidłowe odczyty czujnika grzałki.
Przeprowadzaj regularnie czyszczenie urządzenia. Zalecamy stosowanie dedykowanego preparatu do pralki i zmywarki 3 w 1 - CLEAN AND CARE - Jeśli Twoje urządzenie otrzymuje twardą wodę, może być konieczne użycie preparatu do zmiękczania wody. Zmiękczanie wody chroni pralkę przed osadzaniem się kamienia i utrzymuje jej sprawność na dłuższą metę. Długotrwałe używanie twardej wody powoduje osadzanie się kamienia na podzespołach pralki.
Regularnie przeprowadzaj odkamienianie, aby zapewnić długotrwałą żywotność urządzenia. Zalecamy stosowanie odkamieniacz do pralek i zmywarek - SUPER CARE. - Upewnij się, że urządzenie nie jest przeładowane. Przeładowana pralka może prowadzić do nieefektywnego prania i nieprawidłowego działania. Zwróć uwagę na maksymalną pojemność wsadu i dostosuj ilość ubrań do odpowiednich wymagań. Dopuszczalne limity załadunku na poszczególnych programach znajdziesz w instrukcji obsługi.
- Sprawdź, czy wybrany cykl prania obejmuje podgrzewanie wody lub czy nie zostało ręcznie ustawione pranie w zimnej wodzie. Zapoznaj się z tabelą programów i dostępnymi opcjami zawartymi w instrukcji obsługi Twojej pralki. Wybierz odpowiedni cykl i ustawienia, które odpowiadają Twoim potrzebom.
- Regularne stosowanie niskich temperatur w programach prania może powodować osadzanie się resztek detergentu, który nie zdążył się rozpuścić. Taki tłusty osad może zalegać w fartuchu, komorze bębna, filtrze czy dozowniku na detergent. Warto używać również wyższych temperatur, które skutecznie rozpuszczają detergenty.
Jeśli Twoja pralka brudzi ubrania lub po praniu znajdujesz w niej osad to zasadne może być przeprowadzenie jej odtłuszczenia. Zalecamy stosowanie odtłuszczacza do pralek - SUPER CLEAN. - Upewnij się, że filtr odpływowy jest czysty i drożny. Regularne czyszczenie filtra zapobiega zatorom i utrzymuje prawidłowy przepływ wody podczas procesu prania.
Przyczyna
- Nowoczesne urządzenia piorą w niższych temperaturach i jeśli starszy model pralki został zastąpiony nowym, może on nie podgrzewać wody do takiej temperatury, jak dotychczas używane urządzenie.
- Ostatnie płukanie jest zazwyczaj płukaniem zimnym, więc ubrania wyjęte z pralki po zakończeniu programu będą wydawały się zimne