ODKRYJ

Pralko-suszarki

Pralko-suszarki – czym są i jak działają? 

Pralko-suszarka to urządzenie, które łączy w sobie funkcje pralki i suszarki bębnowej. W przeciwieństwie do oddzielnych urządzeń, można w nich prać i suszyć ubrania bez przenoszenia prania z jednego urządzenia do drugiego. Idealna tam, gdzie jest mało miejsca na pranie. Wybierz pralko-suszarkę, jeśli:

Chcesz mieć funkcje zarówno pralki, jak i suszarki bębnowej, ale nie masz dość miejsca na dwa urządzenia. 
Odpowiada Ci wygoda korzystania z jednego tylko urządzenia, co oznacza, że możesz prać i suszyć ubrania za jednym razem bez wyjmowania ich z pralki i wkładania do suszarki.
Masz mniej pieniędzy na ten zakup.

Jak działają pralko-suszarki?

Pralko-suszarka to pralka, która ma także funkcję suszenia. Ubrania są prane, a cykl wirowania usuwa nadmiar wody. W fazie suszenia w bębnie krąży gorące powietrze, które odparowuje z ubrań resztki wilgoci. Skroplona woda jest automatycznie usuwana przez pompę opróżniającą.

Czy pralko-suszarki działają dobrze i czy są dobre?

W nowoczesnych pralko-suszarkach wykorzystuje się zaawansowaną technologię, aby zapewnić efektywne działanie. Wiele modeli oferuje możliwości prania takie same jak samodzielna pralka, a dodatkową wygodę stanowi wbudowana funkcja suszenia.

Przed dokonaniem zakupu rozważ plusy i minusy posiadania jednego urządzenia typu combo. Aby pomóc Ci wybrać urządzenie najlepsze do Twojego domu, poniżej omawiamy zalety i ograniczenia pralko-suszarki. 

Jakie są rodzaje pralko-suszarek?

Tradycyjne pralko-suszarki do suszenia ubrań wykorzystują gorące powietrze wytwarzane przez element grzejny, a odciągnięta wilgoć ulega skropleniu. Tymczasem pralko-suszarki z pompą ciepła wykorzystują zaawansowaną, energooszczędną technologię suszenia. Pompa ciepła podgrzewa powietrze potrzebne do suszenia ubrań, zmniejszając zużycie energii. 

Pralko-suszarki z pompą ciepła działają przy niższych temperaturach, nawet o połowę niższych niż tradycyjne pralko-suszarki. Ten delikatniejszy proces suszenia zapewnia lepszą ochronę prania i pozwala w jednym cyklu wyprać i wysuszyć więcej różnych ubrań, w tym rzeczy delikatne, takie jak jedwab, wełna i odzież outdoorowa.

Pralko-suszarki można instalować jako wolnostojące lub zintegrowane. Modele wolnostojące można ustawić w dowolnym miejscu z dostępem do wody i prądu. Zintegrowane pralko-suszarki są wbudowane w panele, dzięki czemu idealnie komponują się z meblami w łazience, kuchni lub pralni.

Plusy i minusy pralko-suszarki

Dowiedz się, czy pralko-suszarka jako jedno urządzenie jest odpowiednia do Twoich potrzeb, biorąc pod uwagę jej plusy i minusy:

Plusy pralko-suszarki

Oszczędność miejsca: Połączenie dwóch urządzeń w jedno oszczędza miejsce. Pralko-suszarka jest idealna do domów, gdzie jest mało miejsca na pranie. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej, jak najlepiej wykorzystywać miejsca na pranie o niewielkiej powierzchni.
Wygoda: Pierz i susz ubrania bez wysiłku w ramach jednego, skoordynowanego procesu, bez przenoszenia prania miedzy dwoma urządzeniami, co pozwala zaoszczędzić czas. 
Zaawansowane funkcje: Nowoczesne pralko-suszarki mają te same zaawansowane funkcje, co pralki, takie jak technologia pary i automatyczne dozowanie detergentu, w zależności od modelu.
Swoboda: Można prać i suszyć osobno lub w jednym pełnym cyklu. W wybranych modelach można także odświeżać ubrania za pomocą pary.
Opłacalność: Pralko-suszarka jest zazwyczaj tańsza niż pralka i suszarka bębnowa kupowane osobno.

Minusy pralko-suszarki

Pranie i suszenie jednego wsadu na raz: W pralko-suszarce nie można prać jednego wsadu i jednocześnie suszyć innego, co wydłuża czas potrzebny na pranie i suszenie kilku wsadów. 
Ładowność suszenia: Pralko-suszarka ma zazwyczaj mniejszą ładowność suszenia niż osobna suszarka bębnowa. Przy korzystaniu z niektórych programów ładowność suszenia jest mniejsza niż ładowność prania.
Czas suszenia: Suszenie ubrań w niektórych pralko-suszarkach trwa dłużej niż w osobnej suszarce bębnowej.

Jakiej pojemności potrzebuję?

Odpowiednia pojemność pralko-suszarki znacznie ułatwia pranie. Zastanów się, jak często robisz pranie i ile wsadów pierzesz zazwyczaj. Jeśli masz dużą rodzinę lub robisz pranie rzadziej, możesz potrzebować większego bębna. Lub, jeśli pierzesz tylko dla siebie, może wystarczyć mniejszy bęben.

Jakiego rodzaju ubrania pierzesz najczęściej? Większe sztuki i cięższe tkaniny wymagają więcej miejsca, a więc bębna o większej pojemności, aby mogły się w nim swobodnie poruszać, co zapewni dokładne pranie i suszenie. 

Chociaż pralko-suszarki pozwalają oszczędzić miejsce, warto pamiętać, że przy wybranych programach ładowność suszenia może być mniejsza niż ładowność prania.

Określ idealną ładowność, korzystając z poniższych wskazówek, które dotyczą ładowności w fazie prania. 

  • Wielkość gospodarstwa domowego

    Wielkość gospodarstwa domowego może pomóc w określeniu idealnej ładowności pralko-suszarki. Przy licznej rodzinie często potrzeba większego bębna, aby poradzić sobie z większym wsadem prania. 

  • Twoje nawyki związane z praniem

    Jeśli wolisz regularnie prać mniejsze wsady, odpowiednia dla Ciebie będzie mniejsza ładowność bębna. Jeśli ubrania pierze się rzadziej, być może trzeba będzie wyprać więcej za jednym razem i dlatego przyda się większy bęben. 

  • Rzeczy do prania i wielkość wsadu

    Przy praniu większych rzeczy, takich jak pościel i kołdry, przyda się bęben o większej ładowności, w którym mogą się swobodniej przemieszczać. Wybierz ładowność dostosowaną do rodzaju prania, które najczęściej robisz.

Więcej praktycznych wskazówek dotyczących wyboru ładowności pralko-suszarki

Pamiętaj, aby wybrać pralko-suszarkę, która odpowiada Twoim obecnym potrzebom, a jednocześnie stanowi dobrą inwestycję na przyszłość. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci podjąć decyzję:

• Przewiduj wszelkie zmiany w swoim stylu życia, które mogą zwiększyć ilość prania, takie jak powiększenie rodziny lub zmiany w warunkach mieszkaniowych. Dzięki temu ładowność Twojej pralko-suszarki wystarczy na długi czas, bez konieczności jej wcześniejszej wymiany.

• Zbilansuj wydatek na zakup pralko-suszarki z długoterminowymi korzyściami wynikającymi z jej odpowiedniej ładowności. Chociaż wybór tańszego modelu o małej ładowności może być kuszący, inwestycja w pralko-suszarkę o ładowności, funkcjach programów i wydajności energetycznej odpowiedniej do Twoich potrzeb może okazać się bardziej opłacalna w dłuższej perspektywie.


Three washing machines next to each other.

Przeglądaj pralko-suszarki według ich pojemności

Energooszczędne pralko-suszarki

Energooszczędna pralko-suszarka zużywa mniej prądu, co może pomóc obniżyć koszty energii. Ponadto niektóre modele oferują funkcje i technologie, które dostosowują zużycie energii do wielkości wsadu, co poprawia wydajność każdego prania.

  • Ikona klasy energetycznej
    Klasa energetyczna

    Pralko-suszarki mają dwie klasy energetyczne – jedną dla cyklu prania i drugą dla połączonego cyklu prania i suszenia. W UE oznacza się klasy efektywności energetycznej od A do G, gdzie A jest najbardziej efektywna. Pojawia się również oznaczenie wskazujące, że efektywność cyklu prania jest lepsza niż w klasie A.

  • Ikona programu Eco 40–60
    Program Eco 40–60

    Program ten jest obowiązkowy we wszystkich pralko-suszarkach i służy do określenia klasy energetycznej. Można w nim prać normalnie zabrudzone rzeczy bawełniane oznaczone jako nadające się do prania w temperaturze 40°C lub 60°C, łącznie w tym samym cyklu.

  • Ikona niskiej temperatury
    Niższe temperatury

    Piorąc i susząc w niższych temperaturach, można zmniejszyć zużycie energii i ślad węglowy wynikający z naszych codziennych czynności pielęgnacyjnych. Obniżenie temperatury może również korzystnie wpływać na ochronę odzieży przed utratą koloru.

EcoLine – nasze oznaczenie najwyższej klasy energetycznej

Wybierając pralko-suszarki Electrolux do linii EcoLine, kierujemy się najwyższą klasą energetyczną oraz specjalnymi funkcjami oszczędzającymi zasoby podczas użytkowania.

Więcej wskazówek dotyczących wyboru pralko-suszarki

Podejmując decyzję o zakupie pralko-suszarki, skup się na pralko-suszarkach wyposażonych w funkcje oszczędzające energię i obniżające koszty eksploatacji bez pogarszania wydajności. Modele z krótszymi cyklami oszczędzają czas, a inteligentne funkcje ułatwiają oszczędzanie wody i detergentu. 

  • Ikona pary
    Oszczędzaj wodę, stosując parę

    Odświeżanie parą doskonale sprawdza się w przypadku rzeczy, które nie wymagają pełnego prania, np. ubrań noszonych tylko raz. Programy parowe można również stosować do ubrań delikatnych i zużywają mniej wody niż zwykłe cykle prania.

  • Ikona automatycznego dozowania
    Oszczędzaj detergent dzięki automatycznemu dozowaniu

    Pralko-suszarki z funkcją automatycznego dozowania automatycznie dodają dokładnie tyle detergentu, ile potrzeba do wsadu danej wielkości, zmniejszając ilość odpadów.

  • Ikona programu Electrolux OneGo 20/60 min
    Oszczędzaj czas dzięki szybkim programom

    Dzięki programom oszczędzającym czas, takim jak program Electrolux OneGo 20/60 min, można wyprać ubrania w zaledwie 20 minut lub na raz wyprać i wysuszyć małe, mieszane wsady w godzinę.

  • Ikona SmartSelect
    Wybierz urządzenie łatwe w obsłudze

    Przyjazne dla użytkownika sterowanie i intuicyjne funkcje upraszczają rutynowe pranie. Dzięki SmartSelect firmy Electrolux można za jednym kliknięciem dostosować pranie i suszenie do swoich potrzeb.

Pralka w pralni.

Uprane, wysuszone i gotowe do założenia

Pralko-suszarka 900 DelicateCare pozwoli bezpiecznie prać i suszyć ulubione ubrania, nawet jedwabie. System DelicateCare dostosowuje niską temperaturę i ruchy bębna do każdego rodzaju tkaniny.

Skuteczne i szybkie pranie w temperaturze 30°C*

Pralko-suszarka 800 z technologią UltraCare zapewnia skuteczne pranie nawet w temperaturze 30°C* dzięki wstępnemu wymieszaniu i równomiernemu rozprowadzeniu detergentu i środków zmiękczających. Dokładne suszenie pomaga uniknąć kurczenia się tkanin, nawet wełnianych.