Składniki:
Ciasto
500 g mąki pszennej
1 szklanka gorącej wody
szczypta soli
dodatkowa mąka, do podsypywania
Nadzienie
250 g mielonej łopatki wieprzowej
250 g mielonej wołowiny
2 cebule, drobno posiekane
3/4 szklanki bulionu
1 łyżeczka mielonej kolendry
sól i świeżo mielony pieprz, do smaku
oliwa
natka pietruszki, do posypania
Przygotowanie:
Cebulę zeszklić na oliwie.
Mięso starannie wymieszać z cebulą, doprawić solą, dużą ilością pieprzu i kolendrą. Do mięsnej masy wlać partiami bulion, odstawić do przegryzienia na minimum godzinę.
W między czasie przygotować ciasto.
Mąkę wymieszać z solą, partiami dolewając wody zagnieść ciasto podobne do pierogowego - będzie gładkie i sprężyste, nie powinno też kleić się do rąk. Gotowe, oprószyć mąką, zawinąć w folię spożywczą i odłożyć na 30 minut, żeby odpoczęło - w tym czasie ciasto zmięknie i będzie bardziej plastyczne.
Na oprószonym mąką blacie rozwałkować ciasto na grubość ok. 1 cm. Szklanką wykrawać kółeczka. Każde kółeczko delikatnie obtoczyć w mące i rozwałkować na cieniutki placek. Na środek nałożyć łyżkę mięsnego farszu, palcami zebrać brzegi ciasta, przyklejając je do siebie, kawałek po kawałku (w harmonijkę), starannie skleić czubek pierożka.
Delikatnie wkładać chinkali do wrzącej, osolonej wody (podaną ilość gotować na co najmniej dwie tury!), zamieszać. Gdy wypłyną, gotować jeszcze minutę po czym wyłożyć je na talerz cedzakową łyżką.
Podawać gorące, posypane świeżo mielonym pieprzem, ewentualnie natką pietruszki.
Chinkali najwygodniej je się dłońmi, chwytając za czubek pierożka nadgryzamy sakiewkę i wypijamy powstały w środku rosołek. Następnie jemy resztę.