Składniki:
300 ml zakwasu gryczanego
1l bulionu najlepiej przygotowanego na wędzonce
3 suszone wędzone śliwki
200 g grzybów leśnych (ok. 4 kapeluszy)
2 liście laurowe
2 gałązki tymianku
2 łyżki oliwy
50 g masła (2 łyżki)
gałka muszkatołowa
2 szalotki
2 ząbki czosnku
pęczek świeżego majeranku
8 plasterków wędzonego boczku
jajka
sól pieprz
kminek
Przepis na zakwas
Składniki:
4 czubate łyżki mąki gryczanej
3 listki laurowe
5 ząbków czosnku
4 kuleczki ziela angielskiego
1 szklanka ciepłej wody
Przygotowanie zakwasu trwa 5 dni. Najpierw połącz wszystkie składniki z ciepła wodą. Przelej zawiesinę do słoika i przykryj wieczko gazą. Zakwas musi oddychać. Przez następne 5 dni mikstura będzie się zakwaszać. Naczynie odstaw w suche ciemne miejsce. Codziennie o tej samej porze mieszaj zakwas czystą drewnianą łyżką.
Żurek:
Szalotki podsmaż z czosnkiem na maśle i oliwie. Dodaj świeży tymianek, gałkę muszkatołową, kminek, śliwki, grzyby, liść laurowy i duś około 1 minuty. Następnie dolej wcześniej przygotowany bulion. Całość gotuj do momentu aż zredukujesz objętość do 1/3. Wlej zakwas gryczany i po kilku minutach gotowania zblenduj zupę by dokładnie połączyć większe składniki. Boczek upiecz w piekarniku w temperaturze 160 st. C. Następnie przełóż go na papierowy ręcznik aby odsączyć tłuszcz.
Jajko zawiń w folię kuchenną ze szczyptą soli i masła. Przy zawijaniu użyj sznurka, aby powietrze nie pozostało w środku. Następnie gotuj przez 5 minut.
Żurek podajemy z jajkiem, chrupiącym boczkiem i dekorujemy świeżym majerankiem. Możesz podać żurek z bezglutenowym chlebkiem.
Chlebek możesz przygotować na mące migdałowej z bananem i cukinią, które zapewniają odpowiednią konsystencję pieczywa.