Sposób postępowania z elektrośmieciami
Pamiętaj o usuwaniu elektrośmieci
W domach Polaków może zalegać nawet kilkanaście milionów przestarzałych urządzeń AGD. Niestety w dalszym ciągu wielu z nas nie wie, co można zrobić, by stare pralki czy odkurzacze nie zajmowały miejsca w domowych piwnicach czy w innych miejscach. Sposób postępowania z elektrośmieciami, zarówno dużym, jak i małym AGD, reguluje ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
Dla własnego zdrowia, a także w trosce o środowisko, powinniśmy je segregować i oddawać do odpowiednich punktów. Wynika to z tego, iż elektrośmieci, w przeciwieństwie do odpadów spożywczych, zawierają szereg szkodliwych substancji na miarę tablicy Mendelejewa. Jeżeli zaczną ulatniać się z uszkodzonego sprzętu, mogą tym samym przyczynić się do zanieczyszczenia środowiska (gleby, powietrza czy wody), a nawet mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia bądź życia ludzi i zwierząt. Tymczasem taki sprzęt może być przetworzony, poddany procesowi odzysku, recyklingu czy unieszkodliwieniu.
Każdy producent sprzętu AGD, także marka Electrolux, dla której troska o bezpieczeństwo konsumentów oraz środowiska odgrywa bardzo istotną rolę, jest zobowiązana do umieszczania na swoich urządzeniach specjalnego symbolu w formie przekreślonego kontenera. Oznacza to, iż nie możemy danego sprzętu wyrzuć po prostu do przydomowego śmietnika. Jako konsumenci mamy kilka możliwości bezpiecznego pozbycia się zużytego sprzętu AGD.
- Oddanie sprzętu do punktu zbiórki ZSEE (punkt Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego);
- Przekazanie sprzętu do punktu skupu złomu pod warunkiem, że figuruje on w rejestrze punktów zbierających zużyty sprzęt;
- Oddanie sprzętu organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego;
- Uczestnictwo w okolicznościowej zbiórce sprzętu organizowanej np. przez organizacje pożytku publicznego bądź służby miejskie;
- Oddanie sprzętu do zakładu zajmującego się naprawą sprzętu AGD/RTV.